- tead eile ma just tundsin, nagu ma oleks 18-aastane.
- oi, millega seoses?
- suhkru üledoos vist.
- ma veel ei tunne end nii vanana, et elukindlustust sõlmida. võib-olla kui ma 30 saan...
- no ma ei tea, mina küll juba tunnen, nii palju on istumist ja...
- seda küll, aga ma vist veel ei hakka sellest suurest istumisest surema. ja see, kui ma end haigeks istun, ei lähe vist ka õnnetusjuhtumi alla?
olen köögis, telefon heliseb
õde: saad korra teise tuppa tulla?
mina: ??? [lähen teise tuppa]
õde [vatiteki alt]: saaksid mulle veel ühe teki peale panna?
mina: ???
õde: vatitekk peab muidu päris hästi valgust kinni, aga sealt mõnest kohast, kus pole vatti, paistab läbi.
mina: ???
õde: ma tõstan filmi ühest kaamerast teise ümber!
mina: aaa.
hilisõhtune stseen: läheme kahekesi Maxima tagant prügikastide vahelt läbi, vastu tuleb pisut ebakindla kõnnakuga meesolevus, kummaski käes õllepudel. möödume siivsalt silmsidet vältides, aga ikka tekib kontakt. kui oleme täpselt meesolevusega kohakuti jõudnud, ühmab ta: haned lähevad!
mina mõtlen omaette, et polegi sellist... düsfemismi... ammu kuulnud. miks just haned? kas ma käin kuidagi paterdades vä?
ja siis kuulen ka mina ülevalt hanekisa, vahin pimedas taevas ringi, meesolevus osutab abivalmilt: näe, seal! haned lendavad üle!
*
vahepeal tuli selline udune uitmõte (umbes sama asjalik nagu need kuulsad "dušimõtted", kui aju tühikäigul jookseb), et kui ma ütlen eesti keeles näed, siis ma osutan millelegi, mida mu vestluskaaslane on juba näinud või vähemalt peaks olema näinud või kohe nägema, kõik asitõendid on juba tema ette laotatud ja jääb üle ainult punktid ühendada. kui öelda inglise keeles you see, siis see, mida vestluskaaslane peab nägema, alles tuleb, ma alles hakkan sellest rääkima. võib-olla midagi eelnevat seletama, selle tagamaadelt alles katet eemaldama. mõte tuli sellest, et üritasin aru saada, kumbapidi (või mis kolmandat moodi) funktsioneerib prantsuse tu vois, aga huvitav, kuidas teiste keeltega on. (nägemine kui mõistmise metafoor on vist küll peaaegu universaalne. aga just see lihtne väitlause "(sa )näed" kui käsklus / sisendus / oletus teise inimese kognitiivse protsessi kohta ja mis suunaline see kognitiivne protsess on.)
kuidas vanaema seisab keset poodi ja teatab otsustaval, ma-olen-juba-81-aastat-vana-ja-mul-on-õigus-süüa-mida-tahan-häälel: "lähme vaatame kommisid ka! mul olid ühed sellised ananassi omad..."
Toimetaja ärkab kell pool kuus (vms), teatab: "Unes select'isin hiirega su näo, vajutasin Ctrl + M ja kirjutasin kommentaari helehalli kasti: väljaspool konteksti vajab see ilme selgitust," ja jääb uuesti magama.
(See oli see, mis ma arvasin, et ütlesin, aga kuulda oli hoopis ebaviisakam "Väljaspool konteksti vajab su nägu selgitust" - sedastus, mis sedasi väljaspool konteksti nõudis omakorda hiljem selgitust.)
Näo "valimiseks" tuli kursoriga selle ümber piirjoon tõmmata, käsi oli selles kohmakas, aga osutus oli arusaadav ikka. Tumepunane kriips ühendas piirjoont kommentaariveeruga, et aru saaks, kuhu kommentaar käib.
See on see, kui krüptiliste tõlgete toimetamise ja magamamineku vahele ei jää piisavalt aega, õhturituaale jne.
Aga väljaspool konteksti vajabki iga asi selgitust!
"Oddly, I think many of us can be picked up on through our communication in social media where we provide well thought-out and typically, grammatically correct and far too long responses. (I tend to be worse than most. When I edit for brevity, responses become longer.)"
"Näed," -- isa osutab poolelioleva maja seina löödud kollase kivivillaplaadi ülaserva torgitud augule, umbes kaheeurose mündi suurusele -- "sõbrad linnukesed... siia ülesse oli üks sihuke pruss löödud, istusid siin ja nokkisid. Vaata, kogu seina serv... Tassisid kuskile endale pessa. Ma panin neile kaussi neid materjali jääke. Aga see neid ei huvitanud, tahtsid ainult seinast nokkida."